PfsenseTrUTM Firewall

Pfsense Multi WAN Load Balancing

Pfsense_Load_Balancing

Merhaba Arkadaşlar,

Bu gün Pfsense firewallımızda birden çok internet hattımız var ise bunların aynı anda kullanılarak gerek yedekli gerekse internet kullanım oranı arttığında bunun yük dengelemesini nasıl yapacağımızı inceleyeceğiz.

Şemamızı inceleyecek olursak aşağıdaki gibi

 • 2 adet WAN
 • 1 Adet LAN Networküne sahibim

Multi WAN Load Balancing2

Şimdi yapılandırmamıza başlayabiliriz.

1-) ilk olarak System–>Routing e geliyoruz.

Pfsense_MultiWan_01

2-) Burada Group seçeneğini seçiyoruz ve + Butonuna basıyoruz.

Pfsense_MultiWan_02

Trigger level bölümüne bakacak olursak

Member Down: herhangi bir interface kapanırsa devreye gir

Packet Loss : indirmelerde Paket kaybı yaşanırsa

Hingh Latency :Yüksek Bir gecikme yaşanırsa

Packet Los sor High Latency :paket kaybı yaşanırsa yahut Bir gecikme olur ise

Ben Packet Los sor High Latency seçeneğini seçiyorum ve kayıt ediyorum

3-) Firewall–>Rule Seçeneğine geliyoruz ve burada LAN interface ini seçiyoruz burada IPV4 LAN Networkümü edit modunda açıyorum

Pfsense_MultiWan_03

4-) Burada Advanced Features bölümünde Gateway seçenğine geliyoruz ve bu bölümde  az önce oluşturmuş olduğumuz “MultiWan_Load_Balancing” seçeneğini seçiyoruz.

Pfsense_MultiWan_04

Bu adımdan sonra LAN Networkümüzde aşırı yüklenme olursa ya da internet bacaklarından birinde bir kesinti meydana gelirse pfsense makinemiz otomatik olarak çalışan 2. WAN bacağımızı devreye alacak internetin kesintiye uğramasını engellemiş olacak.

 

Serdar BAYRAM

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Merhaba Serdar bey,
  Bende pfsense kullanıyorum.Ama bende 8 tane internet var.Bunları nasıl sistemde birleştirebilirim.Normal bir switch işimizi görmezmi.Ayarlanabilir switch fiyatları biraz yüksek.
  Veya siz ne önerirsiniz?

  1. Merhaba tam olarak ne yapmak istiyorsunuz bu 8 internet hattını nasıl yapılandıracaksınız iç networkünüze nasıl bir dağıtım yapmayı planlıyorsunuz kaç hat load balance olacak ?

 2. çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık Benim 4 adet adsl hattım var 4 adet adsl birleştire bilirmiyim ve internet hızını arttıra bilirmiyim ?

  1. merhaba,

   4 adsl hattı bağlayabilirsiniz denemedim ama hız arttırımı yapılabileceğini sanmıyorum menülerde de böyle bir seçenek yok zaten yapabileceğiniz default ads in bant genişliği artınca interneti diğer ADSL hatlarınıza kanalize edebilirsiniz.

 3. kolay gelsin benim 5 adet intertim var bu interneleri birleştirebilirmyiz sizin anlattıklarınız da hepsi çift internet gördük iki den fazla ekleyebilirmiyiz

 4. İstediğiniz kadar hattı bağlayabilirsiniz yalnız o kadar hattı bağlamak için ya yeteri kadar ethernet portunuzun olması gerekir yada switch portlarını trunk moda alıp o şekide bir bağlantı yapmanız gerekir. Ben 5 adsli bağlamıştım 5 ethernet kartı takarak tüm adsl modemleri bridge moda alın o şekilde daha kolay oluyor.

 5. 2 adet hattımız var. radius kontrolünde a kullanıcısı xyz internetini b kullanıcısı zxc internetini kullansın istiyoruz. yardım edermisiniz ?

  1. merhaba,

   radius Server üzerinde bahsettiğniz şekilde bir gateway tanımlayabileceğiniz bir alan yok en azından ben böyle bir bölüm göremedim bu sebepten kullanıcılara özel internet bacağı tanımlaya bileceğinizi sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu