Anasayfa > Monitoring > Zabbix > Zabbix Server SNMP Yapılandırması

Zabbix Server SNMP Yapılandırması

Translate This Page:

Translate This Page:

Select your language:  English EN French FR German DE Portuguese PT Russian RU Turkish TR

Bu makalemizde zabbix ile kurumunuzdaki Yazıcıları , UPS güç kaynaklarını ve diğer SNMP destekli cihazları nasıl takip edebileceğinizi anlatacağım.

Hemen hemen tüm modern yazıcılar, snmp protokolü aracılığıyla durumları hakkında veri verebilir. Zabbix izleme sistemi bu verileri kolayca toplamanızı, saklamanızı ve çeşitli olaylar için uyarıları yapılandırmanızı sağlar bunun için yazıcılarınızda SNMP protokolünün aktif olması gerekiyor benim yapacağım örneklerde RICO ve HP marka yazıcılar bulunuyor aşağıda SNMP ayarlarını görebilirsiniz.

Yazıcılarımızda yukarıda belirttiğim ayarlamaları tamamladıysanız Zabbix serverımıza benim yapımda Centos 7 üzerine kurulu. Zabbix Server’ın kurulu olduğu Linux makinede ve snmp’den gelen verileri görüntüleyebilmek için deki snmpwalk paketinin kurulumunu yapmamız gerekiyor.

Bu paket kurulumundan sonra yazıcıdan gelen SNMP verilerinin içeriğini detaylı görüntülemek isterseniz aşağıdaki komutları kullana bilrisinzi burada alertler yazmak isterseniz size dönen SNMP verilerine ihtiyaç duyacaksınız.

Terminal ekranda yapacağımız işlemler bu kadar.

Zabbix Server’a Printer ekleme işlemleri

Configuration –> Host ve create host diyerek ilk yazıcımı eklemeye başlıyorum.

Karşıma gelen ekranda

Hostname           : Herhangi bir isim giriniz.
Groups                :  Printer Adında Bir grup oluşturuyorum hazır bulunanlardan birinide seçebilirsiniz.
SNMP interfaces : Printer Adresini giriyorum.

Burada SNMP bilgileri için hazırda bulunan templatelerden birini seçiyorum eğer default ayarlarda sizin cihazınıza özel HP ,Cisco .. vs gibi bir template varsa bunuda tercih edebilirsiniz benim aşağıda seçtiğim template ile temel snmp bilgilerini alıyor olacağım bu sebepten yazıcıya dair çok detaylı bilgiler elde edemeyebilirim.
Template sekmesinde : Template Net Network Generic Device SNMPv2

SNMP bağlantısnı default olarak bırakmadıysanız yada yayıncı adını değiştirdiyseniz bu bölüme makro bilgilerini girmeniz gerekir Genellikle SNMP v2 bağlantılarda yayıncı adını girmeniz gerekir bunun için aşağıdaki ayarları yapınız.

Macro : {$SNMP_COMMUNITY}
Value  :public

Çoğunlukla default ayarlarda SNMP public ismini girmeden çalışıyor eğer sonuç alamazsanız Macro ayarını ekleyebilirsiniz. Bir kaç yazıcı ekledim ve son durum aşağıdaki gibi olacaktır.

Eklediğimiz yazıcıları Grafik tablosunda görüntüleme

Dashboard panelimize geliyoruz ve add widget butonuna basıyoruz.

Burada data overview i seçiyoruz ve grup bölümüne az önce oluşturduğumuz printer grubunu ekliyoruz. Ben ekleyeceğim bütün yazıcıları printer grubuna dahil edeceğim böylelikle tek panel altında tüm yazıcılarımın durumunu görüntülüyor olacağım.

Bir süre sonra yazıcıların durumunu gösteren panelimiz aşağıdaki gibi dolacaktır.

Hakkinda Serdar Bayram

Bu yazı blog üzerinde Serdar Bayram tarafından hazırlanıp paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blogum kısa zaman içerisinde paylasımları ile dikkat cekip büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur.

ilginizi Cekebilir

Linux üzerine Zabbix Agent kurulumu

Bu makalemizde Zabbix agent’ın Linux makineler üzerine kurulumunu inceleyeceğiz. Temel olarak izleyeceğimiz yol Zabbix Repostory’nin …

Windows üzerine Zabbix Agent kurulumu

Bir önceki Makalemizde Zabbix Serverın Kurulumunun nasıl yapıldığını incelemiştik bu makalemizde Zabbix agent kurulumunu inceliyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*